فن آوری بلاک چین تغییرات عظیمی را در دنیای مالی پدید آورده؛ از تعریف و کارکرد پول و نقش بانک ها و بیمه ها گرفته تا روش های تامین سرمایه برای شرکت ها و پروژه ها. یکی از کاربردهای این فن آوری توکنیزیشن است. 

توکنیزیشن فرآیند تبدیل دارایی های واقعی فیزیکی بر اساس فن آوری دفاتر توزیع شده (distributed ledgers) بر پایه فن آوری بلاک چین است.

فرض کنید یک دارایی سنتی مثل یک قطعه زمین دارید که ارزش آن 10 میلیارد تومان است، برای ساخت آن به 10 میلیارد تومان دیگر احتیاج دارید ولی تمام این سرمایه را در اختیار ندارید، حال طی فرآیندی با کمک شرکت های تخصصی، سند زمین نزد یک نهاد امین گذاشته می شود. 20 میلیون توکن 1000 تومانی (مجموع 20 میلیارد تومان) صادر می شود. 10 میلیون توکن در اختیار دارنده زمین قرار می گیرد و 10 میلیون دیگر آن به سرمایه گذاران خرد فروخته می شود. 

حال فرض کنید در وسط پروژه یکی از سرمایه گذاران قصد فروش توکن های خود را دارد. این کار به سادگی از طریق صرافی های ارز دیجیتال طرف قرارداد امکان پذیر است. مسلما با پیشرفت پروژه ارزش توکن ها که در ابتدا 1000 تومان بود بالاتر می رود و سرمایه گذار اولیه با سود متناسب با پیشرفت پروژه توکن های خود را می فروشد.

در پایان پروژه زمانی که ساختمان به فروش رسید، قیمت فروش تقسیم بر تعداد کل توکن ها، تعیین کننده قیمت نهایی هر توکن است. فرض کنید بعد از یکسال پروژه تکمیل شده و با قیمت 30 میلیارد تومان به فروش برسد به این ترتیب قیمت هر توکن 1500 تومان خواهد شد و سازنده موظف است تمام توکن ها را با قیمت 1500 تومان بازخرید نماید. 

سوالات متداول

سوالات متداول

ما امکان سرمایه گذاری در پروژه های مختلف را بر اساس توکنیزیشن فراهم می آوریم.

توکنیزیشن یک فرآیند جدید بر اساس فن آوری بلاکچین است که امکان تبدیل انواع دارایی و پروژه را به توکن های قابل معامله در بازارها و صرافی های ارز دیجیتال تبدیل می کند.

یک کلاس از توکن ها که پشتوانه صدور آنها یک دارایی واقعی مثل زمین، سهام و…  و یا یک پروژه که به دارایی منتهی می شود، است. 

از این نوع توکن ها بیشتر برای تامین مالی پروژه های مختلف استفاده می شود.

هنگامی که سهام یا توکن توسط ارائه دهنده عرضه می شود به آن عرضه اولیه گفته می شود. فرض کنید یک توکن برای ساخت یک پروژه ساختمانی ایجاد می شود. شرکت با توجه به پیشرفت پروژه برای تامین مالی پروژه به مرور توکن خود را برای فروش عرضه می کند. به این کار عرضه اولیه گفته می شود.

پس هر زمان توکن توسط صاحب اصلی توکن عرضه شود به آن عرضه اولیه گفته می شود.

بله، امکان عرضه توکن ها به اشخاص ثالث در هر زمان که اراده کنید و با هر قیمت دلخواه وجود دارد ولی باید دقت کنید که قیمت گذاری درستی برای آن داشته باشید تا امکان فروش آن به سادگی وجود داشته باشد.

هر زمان صاحبان یک دارایی، قصد فروش دارایی خود را داشته باشند این کار از طریق بازارهای ثانویه انجام خواهد شد. 

بازار ثانویه بازاری است که شما در آن دارایی خود را به افراد دیگر به فروش می رسانید.

بازارهایی مثل بورس، صرافی های ارز دیجیتال و… بازارهای ثانویه ای برای خرید و فروش بین اشخاص هستند.

به عنوان مثال بازار سهام، بازاری است که شما در آن سهام خریداری شده از یک شرکت را به فرد دیگری می فروشید.

بازار ثانویه برای توکن های دارایی محور صرافی های ارز دیجیتال است.

واقعیت این است که در بازارهای مالی هیچ تضمینی برای سودآوری پروژه ها وجود ندارد، ولی در پروژه های معرفی شده در مجموعه آلتون، اصل سرمایه شمابه واسطه تضامینی که از شرکت های مجری گرفته می شود، توسط شرکت “توسعه سرمایه آلتون” تضمین می شود.

با توجه به جوان بودن فن آوری بلاک چین، و از آنجا که هنوز هیچ کشوری هیچ قانون شفافی برای این کار تدوین نکرده، هیچ نهاد ناظر دولتی برای این فرآیند هنوز وجود ندارد. 

در ضمن ماهیت فن آوری بلاکچین نیز تمرکز زدایی است که با روح نظارت متمرکز دولتی در تضاد است.

در حال حاضر ما صرفا با صرافی آلتون به نشانی www.AEX.ir کار می کنیم که هم عرضه اولیه و هم بازار ثانویه برای فروش توکن ها به اشخاص ثالث در هر زمان که اراده کنید در این صرافی وجود دارد.

تامین مالی پروژه ها

تامین مالی پروژه های مختلف همواره یکی از دغدغه های صاحبان کسب و کارها بوده که در دنیای سنتی راهکارهای محدودی مانند وام بانکی، فروش اوراق بدهی و...برای آن وجود داشته که هریک محدودیت های خاص خود را داشته اند.

تامین مالی خرد، یکی از مهمترین کاربردهای بلاک چین در بازارهای مالی است که از طریق ایجاد توکن بر اساس دارایی های مختلف صورت می گیرد.

فرصت سرمایه گذاری خرد

یکی از مهمترین فرصت های ایجاد شده توسط فن آوری بلاک چین؛ سرمایه گذاری در پروژه های مختلف ساختمانی، بازرگانی و... با سرمایه های خرداست که قبلا به دلیل نبود زیرساخت های فنی لازم بخصوص بازارهای ثانویه برای خرید و فروش دارایی، امکان سرمایه گذاری درآن ها برای سرمایه های خرد فراهم نبود.

امروزه با توجه به وجود صرافی های مختلف ارز دیجیتال که به عنوان بازار ثانویه عمل می کنند امکان سرمایه گذاری با هر میزان پول بر روی چروژه های مختلف به سادگی قابل اجراست.

نقد شوندگی بالا

نقد شوندگی به معنی سرعت تبدیل یک دارایی به پول نقد است. یکی از مهمترین کاربردهای این مدل سرمایه گذاری نقدشوندگی بالای آن است به نحوی که شما به سادگی امکان فروش توکن های خود به اشخاص دیگر از طریق صرافی را دارید. 

هیچ محدودیتی در قیمت گذاری، ایجاد صف خرید و فروش؛ سقف نوسانات روزانه و... برای شما ایجاد نمیشود و شما امکان عرضه دارایی خود را در هر زمان و به هر قیمت دلخواه دارید. 

بهترین راه سرمایه گذاری در دنیای مدرن

سرمایه گذاری های پرسود با سرمایه های خرد

با ما وارد دنیای مدرن شوید

سرمایه گذاری در حوزه ساختمانی

سرمایه گذاری در حوزه بازرگانی

سرمایه گذاری در حوزه گردشگری